Uyku düzenin bozulması tüm rutin yaşamı olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra sağlığı da olumsuz etkileyerek, tamamen dikkat dağınıklığına eden olabiliyor. Özellikle pandemi döneminde herkesin uyku düzenini kaybetmesinden sonra uyku düzeni nasıl sağlanır sorusunun yanıtı araştırılıyor. Uzaktan eğitim sistemine geçen öğrenciler bu süreçte uyku düzenlerini kaybettikleri içi tüm düzenlerinin kaybolmasından yakınıyor. Biz de bugün sizler için uyku düzeni nasıl sağlanır sorusunun yanıtını ve bazı önerilerimizi aktarıyoruz. İşte uyku düzeni sağlamak için tüm ayrıntılar…

Her gün aynı saatte uyumaya çalışın!

Herkesin biyolojik saati vardır. Bu saati oluşturmak da kişinin kendi elindedir. Eğer her gün aynı saatte uyuyup uyanmayı başarırsanız zaman bu sizin biyolojik saatiniz olacaktır. Uyku düzeni nasıl sağlanır sorusunun en güzel yanıtlarından biri işe her gün aynı saatte uyumayı başarmanız olacaktır.

Uyumadan 4 saat öncesine kadar yemek yemeyin!

Uyumadan önce yemek yemeniz de uykunuzu kaçırabilir. Böylece bozulan uyku düzeniniz tamamen bozulabilir. Uzmanlara göre yatmadan en az 4 saat öncesine kadar su dışında hiçbir şey tüketmemek gerekiyor. Böylece hem daha rahat uyuyup hem de daha dinç uyanabilirsiniz.

Uyumadan önce telefon ve bilgisayar oynamayın!

Uyku düzeni nasıl sağlanır sorusunun bir diğer yanıtı olarak da uyumadan önce telefon ve bilgisayar oynamamanız demek yanlış olmayacaktır. Bilgisayar ve telefon ışığı beyne hala gündüz sinyali verir. Bu da uykunuzun gelmemesine ve uyku düzeninizi bozulmasına neden olur. O nedenle telefonla ve bilgisayar ile oynamadan yatağa geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Uyku sorununuz varsa uyumanda önce kitap okuyun!

Elbette ki uyku sorununu çözmek için de yine kitap imdadınıza koşuyor! Yatmaya geçtiğiniz zaman eğer uykunuzun hemen gelmesini istiyor ve geç uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız biraz kitap okumak faydalı olacaktır. Yatağınıza geçip kitap okuduğunuz zaman sadece dakikalar içerisinde uykunuzun geldiğini fark edebilirsiniz. Anca sürükleyici kitaplar yerine biraz daha sakin ve huzurlu ya da bilgilendirici kitapları öneriyoruz. Aksi halde sürükleyici bir kitap uykunuzun tamamen kaçmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir