Sınav stresi öğrencilerin en sık yaşadığı durumlar arasında yer alıyor. Sınava çalışan ya da çalışmayan her öğrencide stres görülmesi muhtemeldir. Stres bir noktada faydalı olsa da, aşırı stres başarısızlığa nende olabiliyor. Bir konu hakkında ya da bir ders için ufak çaplı strese girmek çalışmaya sevk eder.

Bu stres için faydalı stres demek yanlış olmayacaktır. Ancak bunun yanı sıra terleme, ateş, ağrı, kaygı ve daha fazla unsuru bir arada ortaya çıkaran stres ise kesinlikle hem sağlık açısından hem de öğrencinin sınavdaki başarısı açısından son derece zararlıdır. Biz de bugün stresle baş etmenin yollarını ve detaylarını kaleme aldık. Sınav stresi nasıl yenilir? Sınavdan önce ve sonra strese girmemek için neler yapmak gerekir? Eğer siz de bu soruların ayrıntılı yanıtlarını arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz…

Sınav stresi ile başa çıkmanın yolları

Sınav stresi yaşayan kişiler birkaç ufak ayrıntıyı dikkate alarak bunu atlatabilirler. Stresin bir noktada faydalı olduğunu ancak kontrolsüz stresin ise tamamen zararlı olduğunu daha önce de ifade etmiştik. Buna göre sınav stresiyle başa çıkmak için şunları yapabilirsiniz;

  • Sınavdan önce verimli çalışın; Sınava hazırlanırken kaliteli ve verimli çalışırsanız sınav stresiniz olmayacaktır. Mutlaka düzenli çalışmayı prensip haline getirmeye özen gösterin.
  • Motivasyon ve kendinize olan inancınızı kaybetmeyin; yeteri kadar ve verimli bir çalışma yaptıysanız kendinize olan inancınızı kaybetmeyin. Olumsuz düşüncelerden uzak kalın ve başaracağınıza dair kendinizi motive edin.
  • Başaramazsanız hayatın sonu değil; Sınavda ya başarısız olursam diye kendinize olumsuz şeyler söylemeyi ve hatırlatmayı kesinlikle bırakın! Başarı çok göreceli bir kavramdır. Ola ki sınavda başarısız olsanız bile bunu hayatın sonu gibi düşünmeyin ve kaldığınız yerden tekrardan devam etme konusunda kendinizi motive edin.
  • Düzenli uyku ve düzenle beslenme stresi azaltır; beslenme e uykuda düzenli dengeli olmak hayatın her noktasını etkilediği gibi sınav stresini atmanızı da etkiliyor. Düzenli uyku ve düzenli beslenme alışkanlıkları edinmeye özen gösterin. Bu hem sınavda başarılı hem de dikkatli olmanızı büyük oranda destekleyecektir.
  • Sınav sırasında gereksiz düşüncelere kapılmayın; Sınav sırasında dikkatinizi dağıtacak şeyler düşünmeyi bırakın ve tamamen sınavınıza odaklanın. Sizi olumsuz etkileyecek düşüncelerden uzak durmaya çalışın!
  • Sınavdan önce biraz egzersiz iyi gelir; Sınava girmeden önce sizi rahatlatacak egzersizler yapın. Ufak egzersizler kan dolaşımınızı ve kaslarınızı rahatlatacağı için sınav stresinizi atmanıza da destek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir