Öğrenciler farklı sınavlara tabi tutuluyor. Normal kul sınavları, denemeler ya da üniversite sınavları gibi çeşitli sınavlara sürekli tabi tutulan bazı öğrenciler büyük bir kısmı stres yaşıyor. Bu stres ile baş etmenin yollarını ve sınavda başarılı olmanın yollarını arayan öğrenciler için tüm detayları kaleme aldık.

Sınav anında tüm bildiklerimi unutuyorum diyen öğrenciler, buna bir türlü çözüm bulamayan ve çözüm arayan tüm öğrenciler için detaylarını kaleme aldık. Sınavlarda başarılı olma yönteminin stres yönetiminden geçtiği ve bazı ufak taktikleri uygulamaktan geçtiğini görünce siz de çok şaşıracaksın. Eğer siz de sınavda bildiklerini unutan bir öğrenciyseniz ve buna çözü arıyorsanız bu içeriğimizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sınav anından bilinenler neden unutulur?

Pek çok öğrenci sınav anında tüm bildiklerimi unutuyorum sorununun nedenlerini araştırıyor. Bu konuda çok fazla araştırma yapıldığı için ve bu sorun yaygın olduğu için bilim insanları konuyu ele alarak bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın neticesinde ise;

  • Strese maruz kalmak
  • Aşırı stres yapmak ve sınavdan önce kötü beslenmek
  • Sınavdan önce strese bağlı olarak uykusuz kalmak

Eğer tüm bunları yönetmeyi başarırsanız sınavda bildiklerinizi unutmazsınız.

Sınavda bildiklerinizi unutmamak için yapmanız gerekenler

Eğer sınavlarda siz de bildiklerinizi unutuyorsanız şu detaylara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz;

  • Kesinlikle sınavda başarısız olurum gibi olumsuz düşünenlere kapılmayın
  • Sınavdan birkaç gün önce çalışmayı bırakın ve sevdiğiniz şeyler ile ilgilenip kafanızı dağıtmaya özen gösterin
  • Uyku ve beslenme düzeninize dikkat edin. Çünkü uyku düzeninizin bozulması, uykusuz kalmanız ve beraberinde dengesiz beslenmeniz büyük oranda strese girmenize neden olacaktır. Bu detayı es geçmeden sınavda başarılı olabilir ve stresiniz ile başa çıkabilirsiniz.
  • Sınavlarınıza çalışırken bilmediğiniz konular gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu durum da stresinizin artmasına direk neden olur. Onun yerine bilmediğiniz ve eksik kaldığınız konuları saptayın ve bunların üzerine korkmadan gitmeye çalışın.

Tüm bu önerilerimizi dikkate alarak sınav anında tüm bildiklerimi unutuyorum sorununa büyük ölçüde çözüm getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir