Motivasyon hayatın her noktasında ihtiyaç duyduğumuz bir duygudur. Bazen canımız çok sıkılır ve içimizden hiçbir şey yapmak gelmeyebilir. Bu durumu özellikle de ders çalışırken yaşamanız son derece doğaldır. Derse başlamak sizin için bir işkence haline bile gelebilir. Bu noktada kendinizi doğru şekilde motive etmenin yollarını bulmanız gerekiyor.

Herkesin motivasyon kaynağı farklılık gösteriyor. Karakter yapınıza hedeflerinize ve diğer unsurlara göre sizi motive eden şeyleri bulmanız gerekiyor. Ancak sizler için genel olarak bir işe, ders çalışmaya ya da herhangi bir etkinliğe başlamadan önce nasıl motive olunur sorusunu yanıtladık. Bu yöntemleri deneyerek siz de kendinizi motive edebilirsiniz!

Motivasyon yöntemleri

Birden fazla motivasyon yöntemi bulunuyor. Sizler için bunlardan birkaçını sıraladık. Kendinizi motive etmek için aşağıdakilerden bazılarını yapabilirsiniz;

Bir hedefiniz olsun; bir hedef koymak her zaman insanı harekete geçirir. Özellikle de sevdiğiniz bir şeyi, hayalini kurduğunuz bir şeyi hedef haline getirmeniz çalışma arzunuzu da yükseltecektir.

Sevdiğiniz şeylerle ilgilenin; çalışmaya başlamadan önce zihninizi çalışmaya hazır hale getirmek ve motive olmak için sevdiğiniz şeyler yapabilirsiniz. Yemek yapmak, müzik dinlemek ya da film izlemek, kitap okumak gibi etkinlikler arasından en sevdiğinizi yaparak zihninizi boşaltın.

Geleceğinizi hayal edin; gelecekte nerede olmayı hayal ediyorsunuz? Hayalinizdeki yerde olmak için çalışmanız gerektiğini kendinize sıkça hatırlatın. Gelecekte nerede olmak istiyorsanız sık sık bununla ilgili hayal kurun! Bu sizi çalışmaya sevk edecektir.

Büyük düşünün ve pes etmeyin; Başarısızlık her zaman kötü bir sonuç değildir. Başarısızlığın ardından adım atabilecek kişilerin gerçek başaranlar olduğunu hatırlatın kendinize… Her zaman büyük düşünün ve adeta bir karınca gibi emek vererek çalışacağınıza dair kendinize söz verin!

Hobiler edinin ve zihninizi boşaltın; Sevdiğiniz şeylerle uğraşmak size çok iyi gelecektir. İyi ve dinlenmiş zihin, ruh her zaman çalışmaya istekli ve hazır olur. O nedenle hobilerinizle ilgilenin.

Olumsuz düşünmeyin; Olumsuz düşünceler hayatın her noktasında insanı etkiliyor. Bu nedenle kendinizi motive etmeyi istiyorsanız kesinlikle olumsuz düşüncelerden ve olumsuz olduğunu düşündüğünüz kişilerden uzak durmaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir