Bir Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Mükemmeliyetçi / Reformcu Tip

       Titiz, mükemmeliyetçi, takıntılı, kusurları asla affetmeyen bir kişiyle iletişimin ne kadar zor olduğunun farkında olmalısınız. Detaylara odaklanmak sizin büyük resmi görmenizi engelleyebilir. Hata yapmaktan korkmayın, kimse mükemmel olmadığı gibi siz de mükemmel değilsiniz. ‘’Benden başka herkes hatalı, sorumsuz mantığı sizi gerçeklere ulaştırmaz. Stres anlarında içinize kapanmayın, acı çekiyorsanız bunu mutlaka ifade edin. Sürekli kendinizi yargılıyorsunuz, sorguluyorsunuz. Bunları kenara bırakın. Katı taraflarınızı törpüleyin. Ayrıca ebeveyn benliğinizin dozunu da iyi ayarlayın, sürekli ‘’Öğreten Adam’’ tavrı insanlar tarafından hoş karşılanmayabilir.

İki Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Yardımsever Şefkatli Tip

        Kendi ihtiyaçlarınızı kenara bırakıp kendizi başkalarına feda ediyorsunuz. Sizin de karşınızdaki insanların da özel hayatı ve bu hayatın sınırları var, bu sınırları aşmama konusunda hassas olmalısınız. Sürekli başkalarına yardım etme gayesi içinde olmayın sizin de bir özeliniz var, kendinizle baş başa kalmayı ihmal etmeyin. Unutmayın siz yardım edemeseniz de insanlar sizi sever. Çok cömert ve duyarlısınız ama insanlar sizinle aynı yapıda değil, hayal kırıklığına uğramamak için bunun farkında olmalısınız. Duygusal alkış, takdir için çabalamayın. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda kenarda sessizce bekliyorsunuz oysa insanlar kahin değil, sizin zihninizi okuyamazlar. Lütfen sıkıntınızı dile getirin. Eleştiri aldığınızda da  zaman zaman hırçınlaşıyorsunuz durun sakin olun, insanlar ne demek istiyor anlamaya çalışın.

3 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Başarı odaklı / Motivatör

      Başarı, kariyer bir erdem değildir. İş hayatı yaşamınızın büyük bir bölümünü kaplamamalı, o yüzden manevi yönlerinizi geliştirmelisiniz. İnsanları tanıyarak daha empatik, sevecen, iletişimi güçlü bir insan olabilirsiniz sizin çeşitli rolleriniz var siz her şeyden önce insansınız, anne, baba, teyze, komşusunuz. İnsanların da duyguları, istekleri, arzuları var onları karşılamalısınız. Hayat doğal seleksiyon ya da sahne değil, yarış alanı hiç değil o yüzden kapasitenizi aşan işlere hayır demesini bilmelisiniz. Kar, rekabet, imaj, profesyonellik, reklam gibi kelimeler sizin duygularınızı yaşamaya engel olur. Etrafınızdaki insanlara beceriksiz, başarısız olarak nitelendirmeyin, sonuçta her insanın paradigması farklıdır. İş hayatında fazla iddalı ve baskıcısınız, oysa insanları teşvik ve motive etmelisiniz. Kinci hileci olmaktan uzak durun, paranoya ve kurguculuğu kenara bırakın. Duygusal kapasitenizi kullanmaya çabalayın

4 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Özgün / Bireyci

      Hayat uzun bir süreç o yüzden iniş ve çıkışları tadına vara vara yaşamak için çok şansınız var, nasıl olsa yine kaybedeceğim mantığıyla yaşamak sizi bir yerlere taşımaz. Kararlarınız ve duygularınız arasında bir denge kurmalısınız. İlişkilerinizde her zaman derinlik arayışına girmeyin, pragmatik düşünmeye çalışın. Sıradan olmayacağın mantığı sizi yıpratır dünyada mutlu başarılı insanlar da var ve onlar birbirine çok benziyor. Eyleme geçmek için hazır olmalı ve disiplini elden bırakmamalısınız. Aslında siz hazırsınız, sadece emin değilsiniz. Gerçek dışı, iç karartıcı düşünmeyin, yüksek bir duygusal zekaya sahipsiniz, emin olmadığınızda sorun öğrenin, zaman kaybetmeyin.

5 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Araştırmacı / Gözlemci

     Bilgiye ulaşmak yaşamın işlevselliği için önemli ama insanların da bir ruhları duyguları var bunu asla göz ardı etmeyin. Beyin ve kalp dengesini korumaya özen gösterin, Zihniniz karmaşık olduğunda hayattan kopuyorsunuz oysa hayat bir gerçektir. Bedeninde sıyrılmış bir akıldan ibaret olmamak için fikirlerinizi aksiyona dönüştürmelisiniz. Bilgiye fazla önem veren, alaycı, iğneleyici tavırlarınızı dengelemelisiniz; diğer türlü sağlıklı ilişkiler kuramazsınız. Sosyal ortamlarda ulaşılmaz, ukala tip resmi çiziyor olabilirsiniz, insanlarla güzel iletişimler kurarak bu algıyı kırabilir, kendinizi en güzel şekilde ifade etmiş olursunuz.

     Sürprizlere, ani gelişimlere açık değilsiniz, böyle anlarda duygularınızı kontrol edebilmeli panik yapmamalısınız. İnsanlara güvenin, iletişime geçin, işbirliği yapın, onları motive edin, Siz gayret ederseniz bunları başarabilirsiniz.

6 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Sadık / Sorgulayıcı

    Korkuyla, temkinle, hayatınızı sürekli garanti altına alma endişesi içerisinde yaşayamazsınız, içinizde korku, vesvese taşıdığınızda bir silkelenin ve proaktif olun. İnsanlara karşı güvensizlik hissi içindesiniz, lütfen güvenin hayatta hala iyi düzgün insanlar var. Allah’tan başka hiç kimse mükemmel değildir o yüzden insanların hatalarını hoş karşılamalısınız. İşleriniz yolunda gitmediğinde komplo teorileri kurmanız insanları suçlamanız, niyetlerinizden şüphe etmeniz doğru değil, grubunuza karşı adil olun ve onlara zaman tanıyın. Gergin anlarda engelleyici, kötümser, aksi hırçın olmayı bir kenara bırakın ve güven duygusunu içselleştirin.

7 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Maceracı / İstekli

    Düşüncelerinizi, eylemlerinizi dikkatli planlayın ve her şeyin matematiğini mutlaka hesaplayın size iyi gelecektir. İnsan ilişkilerinizde, paylaşımlarınızda, vaatlerinizde abartılı davranmayın, çünkü yerine getiremeyeceğiniz sözler vermek insanları hayal kırıklığına uğratacaktır. Ailenize zaman ayırın, yarım kalan işlerinizi tamamlayın ve aklınıza gelen her şeyi dilinize dökmeyin bazı şeyler özelinize kalsın. İnsanları es geçebiliyorsunuz, narsist tavırlar sergileme ihtimaline karşı kendinizi kontrol altına alın. Projeler, fikirler, hayaller kafanızda uçuşuyor, bunlar birer kaos haline gelebilir o yüzden dağınıklıklardan uzak durun, daima derli toplu planlanmış bir düzeniniz olsun. Daima tutarlı olun ve her şeye anında sahip olmaya kalkmayın. Eminim bu heyecan, bu istekle çok başarılı işlere imza atacaksınız.

8 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Meydan Okuyan / Lider

     Kriz anlarında, fiziksel kapasitenizi yersiz kullanmaktan kaçınmalı, eylemleriniz sonucu oluşabilecek risklerden her zaman kaçınmalı, sadece gerekli önlemleri olarak gerisini akışa bırakmalısınız. Bu hayatta herkesin gücü tükenebilir, zayıflık insana mahsustur, her zaman güçlü ve dik olamazsınız. İnsanlara ebeveynlik yapıyorsunuz, baskıcı ısrarcı tavırlarınız insanları yıpratacaktır, unutmayın kimse sizin çocuğunuz değil. Nezaket, fazilet, zarafet, letafet gibi konularda duyarlı olun, kimseyi açık sözlü olmamakla suçlamayın, herkesin özgüveni aynı değil, yaşanmışlıkları hiç aynı değil. Siz gücünüzü gösterirken başkaların güçsüzlüklerini de ortaya koymayın, dünya güç otorite savaşı değildir, dünya karmaşık denklemdir, bu dünyada çok işiniz var. Dünya sizi karşınızda değil, dünya akışı bozanların, kötülerin karşısındadır bunu da hiç unutmayın.

9 Numaralı Kişilik Tipi İçin Tavsiyeler: Barışçı / Uzlaştırıcı

     Dünyada öğrenilmiş çaresizlik diye bir şey yok, eylemlerinizde, kararlarınızda başkalarını memnun etmek için çabalamanız size ve ailenize zarar verecektir, kendinize odaklanın ve net olun. İletişimde daha açık daha net cümleler kurun, kendinizi açıkça ortaya koyun, doğal, tutarlı olun ve endişelerinizden arının ki arkanızda belirsizlik şüphe bırakmayın. Duygusal, zihinsel ve fiziksel anlamda canlı ve diri olmak için çabalayın, işlerinizde biri bana mutlaka destek olur mantığından uzak durun. .  Olaylar karşısında her şey sizin dışınızda gelişiyor ve siz hiçbir müdahalede bulunamıyormuş gibi davranarak kendinizi kurban, günah keçisi ilan etmeyin. Değişimi, gelişimi risk olarak algılıyorsunuz oysa evren sürekli tazenlenmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir