Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir, nedir gibi soruların yanıtını araştırıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz.  Bir parçada anlatılanları daha anlaşılır ve sade hale getirmek, okuyucuyu etkilemek ve okuyucunun ilgisini çekmek için düşünceyi geliştirme yollarından faydalanılır. Bunlar nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır sorusunun yanıtını ise tüm detaylarıyla sizler için kaleme aldık. İşte tüm ayrıntılar…

DÜŞÜNCEYİ GELİŞTİRE YOLLARI NELERDİR?

Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir ve nasıl uygulanır sorusunun yanıtını hemen vermeye başlayalım. Kısaca bilgi vermek gerekirse toplamda 6 yoldan oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır;

TANIMLAMA: Kavramın ya da varlığın ne olduğunu açıklamaya tanımlama denir. Genel olarak açıklayıcı ya da tartışmacı anlatım tekniklerinden faydalanılarak kaleme alınır. Varlığın ya da kavramın okuyucunun zihninde netleşmesini sağlar.

KARŞILAŞTIRMA: Birden fazla varlığın ya da kavramın arasındaki farklılıkları sunmak için karşılaştırma yöntemi kullanılır. Sıklıkla tartışmacı ya da açıklayıcı anlatım içinde kullanılan bir yöntemdir.

ÖRNEKLENDİRME: Bir fikrin, düşüncenin somutlaştırılarak kaleme alınması için kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemle düşüncenin daha akılda kalıcı ve anlaşılır olması hedeflenir.

TANIK GÖSTERME: Yazar tarafından savunulan düşüncenin doğruluğu konusunda okuyucuyu ikan etmek için kullanılan düşünceyi geliştirme yolları arasında yer alır. Yazarın düşünce ve görüşlerini temellendiren örnekler alınarak alıntı olarak ilave edilir.

SAYISAL VERİLERDEN YARARLANMA: İçerikteki düşüncenin temellendirilmesi ve kanıtlanması için istatistik, grafik gibi verilerden faydalanma yöntemidir. Temel hedef okuyucuyu bilginin doğruluğuna ikna etmektir.

BENZETME: Herhangi bir kavram ya da varlığı bir başka kavram ve varlığa benzeterek anlatma yöntemidir. Bu yöntemde özellik açısından benzetmeler kullanılarak okuyucunun kavram ya da varlığı daha iyi anlamasını sağlamak temel hedeftir.

Sıklıkla merak edilen ve araştırılan düşünceyi geliştirme yolları en kısa tanımlarıyla yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu konu paragrafın anlatım yönü açısından ele alınan detayları kapsıyor. Genelde Türkçe, dil bilgisi dersinde öğrenilmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Merkezi sınavlarda çıkan paragraf sorularını doğru anlamak için de düşünceyi geliştirme yolları konusuna hâkim olmanız oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir