Ders çalışmaya başlamak ya da nereden başlayacağını bilmek gerçek anlamda rutin bir düzen gerektiriyor. Rutin çalışma düzeni oluşturmak ise doğru ve etkili ders çalışma programı yapmaktan geçiyor. Hangi derse nasıl çalışılmalı ve nereden başlanmalı gibi sorular da ders programı hazırlamadan önce öğrencinin yanıt vermesi gereken sorular arasında yer alıyor.

Her ders çalışma programı okul düzeyine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse lise öğrencisinin hazırlayacağı program farklı olurken üniversite öğrencilerinin hazırlaması gereken program daha farklı olabiliyor. Bunu belirleyen en önemli etken ders sayısı ve derslerin ağırlık durumudur. Biz de bugün sizler için etkili ve profesyonel ders çalışma programı nasıl hazırlanmalı sorusunun yanıtını hazırladık. Ders programı nasıl olmalıdır? Doğru ders programı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Bu ve benzeri sorularınızın tüm ayrıntılı yanıtlarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Ders çalışma programı hazırlama

Öncelikle okul saatlerinizi ve ders sayınızı netleştirerek bir kâğıda yazın. Ardından ise hangi derste daha fazla eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız o dersinizi çalışma programınıza yoğun şekilde yaymaya özen gösterin. Örnek vermek gerekirse matematik dersinde daha fazla eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız haftanın 4 gününe bu dersi mutlaka yazabilirsiniz. Yani ders çalışma programı hazırlarken eksik kaldığınız derslere ağırlık vermeniz faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra okulda işlediğiniz dersleri de tekrar etmek amacıyla çalışma programınızı buna göre dizayn etmeniz faydalı olacaktır.

Ders çalışma programında dikkat edilmesi gerekenler

Ders çalışma programı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı detaylarda bulunuyor. Örneğin kesinlikle ders çalışma programınızda ders çalışma molalarına yer vermeniz gerekiyor. Eğer 40 dakikalık bir çalışma düzeni oluşturduysanız en az 10 dakikalık molalar da eklemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca programınızı sıkıcı hale getirmemenizi de tavsiye ediyoruz. Çünkü ilk etapta çok yoğun bir program ile ders çalışmaya başlamak zamanla sıkılmanıza neden olabilir. Programın yanı sıra ders çalışma ortamınızı da arada değiştirmeniz daha verimli ders çalışmanıza büyük oranda destek olacaktır. İşte verdiğimiz tüm bu detaylara göre hazırlayacağınız ders çalışma programı ile başarılı ve verimli ders çalışmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir