Ders çalışmak bazen çok sıkıcı gelebilir. Ancak daha iyi bir yaşam ve kariyer hedefi için ders çalışmayı sevimli hale getirmek gerekiyor. Akademik anlamda başarılı olmak ilerleyen süreçteki kariyer hayatınıza da etki edecektir. Bu noktada ders çalışmaya başlarken odaklanma sorunu yaşıyorsanız ya da bir türlü ders çalışma isteğiniz gelmiyorsa doğru yöntemler ile bununla savaşmanız gerekiyor. Bilimsel ve denenmiş yöntemleri araştırarak hayata geçirmeniz ders çalışma isteği noktasında size destek olacaktır.

Biz de bugün sizler için ders çalışma isteği ve odaklanma konusunda size yardımcı olacağınız düşündüğümüz faydalı bilgileri kaleme aldık. Eğer siz de bu noktada sorun yaşıyorsanız mutlaka içeriğimizin devamını incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Ders çalışma isteği nasıl gelir?

Ders çalışma isteği noktasında pek çok öğrenci sorun yaşıyor. Özellikle de biriken birden fazla konu ya da yaklaşan önemli sınav dönemlerinde strese bağlı olarak bu isteğin ortadan kalktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Elbette ki her dersi sevmek zorunda değilsiniz. Ancak ülkemizde merkezi sınav sistemi olduğu için derslerin genelinde başarılı olmanız gerekiyor. Aksi halde istediğiniz bölüm ve üniversiteye yerleşmeniz bir hayalden öteye gidemeyebilir. Eğer ders çalışma isteği noktasında sorun yaşıyorsanız şu adımları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz;

  • Ders çalışmak için iyi bir neden bulun
  • Kendinizi sürekli motive etmeyi unutmayın
  • Hayal ve hedeflerinizi sık sık hatırlayarak bunlara ancak ders çalışarak ulaşacağınızı hatırlayın
  • Ders çalışmayı sıkıcı hale getirmeden eğlenceli yöntemler geliştirin
  • Arada dinlenmeye ve sevdiğiniz şeyleri yapmaya zaman ayırın

Odaklanma sorusunu nasıl çözülür?

Öğrencilerin sıklıkla yakındığı bir diğer sorun ise odaklanma sorunudur. Özellikle de bir dersi çalışmaya başlayınca dikkatini verememekten ötürü verimsiz çalıştıkları için desten çabuk sıkıldıklarını söylemek de yanlış olmayacaktır. Buna en güzel çözüm ise ders çalışma ortamınızı arada revize etmenizdir. Örneğin eğer ders çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak birden fazla unsur bulunuyorsa bu odaklanma sorunu yaşamanıza neden olup verimsiz çalışmaya yol açacaktır. Bunları ortadan kaldırarak odaklanma sorununuzu çözmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir