İnsanların en büyük sorunlarından birisi, ders çalışma isteklerinin yetersiz olmalarıdır. En çok duyulan ifadeler; ‘’ders çalışmak için isteğim yok’’ , ‘’ders çalışmaktan sıkılıyorum’’ ,’’baş ağrım var’’, ’’canım sıkılıyor’’ , ‘’yapamıyorum’’ gibi bahaneler çok fazla kullanılır.

Ders çalışma isteğinin gelmesi için neler yapabilirim sorusu öğrencilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı soruların başında yer alıyor. Ders çalışmak ve öğrencilik hayatında başarılı olmak meslek seçimi ve hayatın geri kalanında da başarılı olmanın temelini oluşturuyor. 

Her ne kadar sıkıcı ve bunaltıcı gelse de bazen, bu ruh halini üzerinizden atarak kendinizi ders çalışmak için motive etmeniz başarınız açısından büyük önem taşıyor. Bunu yapmanız çok da zor değil! Birkaç küçük adımlar ders çalışma isteği açığa çıkarabilir ve verimli bir şekilde rutin olarak çalışabilirsiniz. Eğer siz de nasıl çalışabilirim, ders çalışma isteği nasıl artar gibi soruların yanıtlarını arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü sizler için bunun tüm püf noktalarını ele aldık.

Kendinizi motive edecek şeyler yaratın!

Ders çalışma isteği için en önemli şey kesinlikle motivasyondur. Motive olmak için kendi karakterinize göre etkinlikler yapabilirsiniz. Motive olmak adına ilgi videolar izleyebilir, sevdiğinizi şeylerle uğraşabilirsiniz. Hatta egzersiz yaparak da kendinizi ders çalışma konusunda motive edebilirsiniz.

Ders çalışırken molalar vermeyi ihmal etmeyin!

Ders çalışma isteği artsın ve kaybolmasın diye mutlaka arada molalar vermeyi ihmal etmeyin. Ders çalışma rutininizi 40-50 dakika sürdürüp 10-15 dakika ara vermeyi ihmal etmeyin. Uzun süreli molasız çalışmak hem ders çalışma isteğinizi azaltır hem de verimsiz bir çalışma olmasına neden olur.

Başaracağınıza her zaman inanın!

Ders çalışma isteği açısından kendinizi motive etmeyi istiyorsanız mutlaka başaracağınıza her zaman inanın. Asla olumsuz düşüncelere kapılmayın. Hatta olumsuz düşünen insanlardan, arkadaşlardan da uzak durmaya özen göstermeniz motivasyonunuz açısından büyük oranda faydalı olacaktır.

Arada sevdiğiniz şeylerle uğraşın!

Elbette kendinizi ödüllendirmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor. Hayat sadece ders çalışmaktan ve stres altında kalmaktan ibaret değildir. Ders çalışma isteği ve başarı yakalamak için kendinize de zaman ayırmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Sevdiğiniz hobilerinizle zaman geçirmek, arada arkadaşlarınızla buluşmak hatta belki de sevdiğiniz yemekleri yapmak ve film izlemek bile çalışma arzunuzu tetikleyebilir.

Düzenli ders çalışmak ve karşılığında sınavları geçmek, muhteşem bir duygudur. Sınavın sonunda belki bir meslek sahibi olacak belki de çok istediğiniz bir başarıyı yakalayacaksınız. Dersinize düzenli çalışarak ve bol soru çözerek, başarıya ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir