Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım sorusunun yanıtını araştırıyorsanız artık en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sizler için bu sorunun yanıtını en profesyonel çözüm yollarını sunarak hazırladık. Ders çalışma sırasında öğrencilerin en büyük sorunlarından biri dikkatlerinin çabuk dağılması ve üzerlerine bir uyku hali çökmesidir demek yanlış olmayacaktır.

Bunun asında birden fazla nedeni vardır. Yeteri kadar uykunuzu alamamak, verimsiz bir uyku geçirmek, dikkat dağınıklığı sorunu olması, derse kulak vermemek ve beslenme şekli bile etki edebilir. Bu sorunu aşmanın tam 5 yolu var! Hepsini sizler için kaleme aldık, işte detaylar sizlerle!

1. Uyku düzeninize dikkat edin!

Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım; Elbette ki ders çalışırken uykunuzun gelmesin ilk nedenlerinden biri yeteri kadar uykunuzu almamış olmanızdır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak düzenli bir uyku deneyimi için adım atmanız faydalı olacaktır. Eğer yeteri kadar uyumamış ve dinlenmemiş olursanız, bu şekilde ders çalışmaya kalktığınız zaman muhtemelen verimsiz bir çalışma yapmış olursunuz. Bu nedenle erken yatıp erken kamaya e dinç kalmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

2. Ders çalışma ortamını havalandırın!

Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım; Ders çalıştığınız alanın havasız olması da ders çalışma sırasında uykunuzu getirebilecek en önemli etkenler arasında yer alıyor. Bu nedenle yaz da olsa kış da olsa odanızın ve çalışma ortamınızın bolca oksijen alması için mutlaka havalandırmaya özen göstermeniz gerekiyor. Böylece zihniniz açılarak uyku halinden uzaklaşacak ve daha dinç kalacaktır.

3. Arada basit egzersizler yapın!

Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım; Kan dolaşımınızı arttırmak ya da hızlandırmak da uykunuzun açılmasını destekler. Eğer derste sürekli uykunu geliyorsa molalarda oturduğunuz yerde birkaç basit egzersiz yaparak bu durumla başa çıkabilirsiniz. Egzersizlerin çok ağır olmasına gerek yok. Biraz boyun, kol ve bacak egzersizleri yaparak uyku halinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

4. Yemekten hemen sonra ders çalışmayın!

Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım; Yemek yedikten sonra insana bir ağırlık çöker ve uyku haline bürünür. Bu nedenle de yemek yedikten hemen sonra asla ders çalışmaya oturmayın. Çünkü muhtemelen çok uykunuz geldiği için verimsiz bir çalışma yapmış olacaksınız.

5. Motivasyonunuzu koruyun!

Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım; Son olarak ders çalışma ve derste uykuyu yenme konusunda en etkili çözümlerden biri olan motivasyon konusunu da ele almak gerekiyor. Motivasyonunuzu korumanız daha dinç bir zihne sahip olmanız anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir