Siz de ders çalışırken çok sıkılıyor olabilirsiniz. Ders çalışmak genelde herkese çok sıkıcı gelir. Özellikle de bazı dönemlerde içinizde hiç ama hiç ders çalışma istediği olmadığını fark edebilirsiniz. Elbette öncelikle bunun sadece size özgü değil ve aynı zamanda son derece normal bir durum olduğunu kabul etmeniz gerekiyor.

Yani öğretmenleriniz, arkadaşlarınız ve diğer tüm insanlar da sizin gibi bazen çok sıkılabiliyor. Bu sıkılmanın birden fazla etkeni olabilir. Ders çalışma ortamınız, ruh haliniz, yaşadığınız bazı sorunlar, ders araç gereçleriniz ve benzeri unsurlar ders çalışırken sıkılmanıza neden olabilir. Ancak biz bugün sizler için ders çalışırken sıkılmaya son diyebileceğiniz 5 altın öneri hazırladık! Siz de bunlara uyarak artık ders çalışırken sıkılmaya son verebilirsiniz!

1. Renkli kalemler kullanın

Ders çalışırken sıkılmaya son vermek istiyorsanız çalışma sırasında renklerin enerjisinden faydalanabilirsiniz. Sürekli aynı renk kalemler, defterler size belli bir süre sonra daha sıkıcı gelebilir. Bunun için çalışırken etrafınıza bolca renkli kalem alın. Notlarınız, önemli kısımları bu renkli kalemler ile yazmaya ve çizmeye özen gösterin. Bu hem eğlenceli hem de sıkılmayı önleyen iyi bir seçim olabilir! Ayrıca bu renkli görüntü görsel hafızanı da uyaracağı için daha fazla motive olup, dikkatli olmanı da sağlayacaktır.

2. Arada gurup çalışması yapın!

Arkadaşlarında gezmek, eğlenmek ve zaman geçirmek size keyif verebilir. Peki, ya hiç onlarla ders çalışmayı denediniz mi? Eğer ders çalışmaktan bir süredir çok sıkıldıysanız ve farklılık arıyorsanız arkadaşlarınızda gurup çalışması yaparak buna son verebilirsiniz.

3. Mola vermeyi unutmayın!

Ders çalışırken sıkılmanızı engelleyecek belki de en önemli detay molalardır. Ders çalışırken mola vermeyi arada zihninizi dinlendirmeyi asla ihmal etmeyin. Molalar vermeniz daha uzun süre sıkılmadan ders çalışmanıza da yardımcı olacaktır.

4. Çalışma ortamınızı arada değiştirin!

Her zaman aynı odada ve aynı yerde çalışmak belli bir süre sonra size çok sıkıcı gelebilir. Bu noktada kendi odanızdan farklı yerlerde çalışmayı deneyebilirsiniz. Örneğin mutfak masasında, salonda ve diğer odalarda çalışabilirsiniz. Ya da bir kütüphaneye giderek burada da arada ders çalışmayı tercih edip değişiklik yapabilirsiniz.

5.Kendinizi ödüllendirin!

Sıkılmaya son vermek için size son önerimiz kendinizi ödüllendirmenizdir. Kaliteli ve verimli bir ders çalışma rutininden sonra en sevdiğiniz şeylerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu ödül tamamen sizin kişisel zevklerine bağlıdır. Kendi ödülünüzü kendiniz belirleyin!

Ders Çalışırken Sıkılmaya SON!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir