Ders çalışırken müzikli ortam mı yoksa sessiz ortam mı tercih edilmeli soru pek çok kişinin Kafsını karıştırıyor. Ancak bu durumun cevabı tamamen kişiye bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bazı insanlara müzik daha çok ilham ve motivasyon kaynağı olurken bazılarının ders çalışırken çok fazla dikkatinin dağılmasına neden olabiliyor. Müzik ruhun gıdası olsa da her koşulda bunun geçerli olduğunu söylemek tartışmaya açık bir konudur.

Eğer ciddi bir dikkat dağınıklığı sorununuz varsa, aynı anda birden fazla şeye dikkatinizi verme özelliğiniz bulunuyorsa müzikli ortamda ders çalışmak size uygun olmayabilir. Ancak bazı insanlar müzik dinlerken ya da başka bir şeyler uğraşırken aynı anda dış gürültülerden hiç rahatsız olmadan ders çalışmaya odaklanabiliyorlar. Bu tarz insanlar için müzikli ortamda ders çalışmak büyük bir sorun olmayacaktır. Peki, uzmanlar hangisini öneriyor? Müzikli mi yoksa müziksiz mi ders çalışmak etkilidir? Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından erişebilirsiniz.

Etkili fon müzikleri ilham verebilir!

Ders çalışırken müzikli ortam mı yoksa sessiz ortam mı sorusuna müzikli ortam diyerek cevap verecek olursak; Ders çalışırken müzik dinlemek sizi rahatsız etmiyorsa daha çok fon müziği dinlemeniz tavsiye ediliyor. Sözlü müzikleri ve aynı zamanda slow ya da arabesk müzikleri ders çalışırken dinlemek çok da sağlıklı değildir. Bu durum duygularınıza kapılıp, dikkatinizin dağılmasına ve dolayısıyla da verimsiz ders çalışmanıza neden olacaktır. Eğer illa ki müziksiz ders çalışamıyorum diyenlerdenseniz size önerimiz kesinlikle dikkati dağıtmayan sözsüz fon müzikleri olacaktır. Bu tarz müzikleri kısık sesle ders çalışırken dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

Sözlü müzikler tavsiye edilmiyor!

Ders çalışırken müzikli ortam mı yoksa sessiz ortam mı sorusuna müziksiz ortam diye yanıt verecek olursak da; yukarıda da ifade ettiğimiz üzere sözlü müzikleri ders çalışırken dinlemek sağlıklı değildir. Verimsiz ders çalışmanıza ve dikkatinizin çok daha çabuk dağılmasına etki ettiği gibi aynı zamanda okuduğunuzu anlama ve hafızanızda tutma noktasında da sizi olumsuz etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir