Pandemi ile birlikte her alanda olduğu gibi yeni düzende eğitime yönelik tartışmaların da artmış durumda olduğunu görüyoruz. Gündemin göz bebeği tartışma konusu ise online eğitimin mi yüz yüze eğitimin mi daha faydalı olduğu. Bu konuyu hem alan uzmanları hem de alan hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler tartışıyor.

Oysaki eğitime yönelik küçük bir literatür çalışması yaptığınızda online eğitimin hayatımıza girişinin hiç de yeni olmadığını görüyoruz.

 National Center for Education Statistics

https://nces.ed.gov/pubs2019/2019021REV.pdf verilerine göre 2017’ de 6.5 milyondan fazla öğrenci online eğitim yapan kolej ya da üniversitelere kayıt olduğunu görüyoruz. Online kursların tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasında ise hem finanasal yönden hem de zaman açısından ekonomik oluşu. Esnek kurs saatleri yoğun çalışma temposundaki pek çok kişinin kariyerlerini geliştirebilmeleri açısından fırsat sunuyor. Gündüz ofiste çalışıp gece d kendi öğrenme hızına göre derslerini takip etme imkanı kuşkusuz ki kişilerin potansiyellerini de daha verimli kullanmalarını sağlıyor.

Online eğitimin bir başka avantajı ise çalışırken teknolojik araçlar sayesinde eğitmen ve öğrenciler arasında etkileşimi arttırması. Benzer şekilde online eğitim öğrencilerin de aralarındaki etkileşimi arttırmalarını sağlıyor. Bu etkileşim kişiler arasında network kurulmasından tutun da anında verilen geri dönütlerle öğrenmenin daha kaliteli şekilde gerçekleşmesine kadar geniş bir spektruma yayılıyor. Yine online eğitimin bizlere sunduğu diğer bir imkan da öğrenme araçlarının çeşitliliği.

Özellikle son yıllarda eğitim programlarına temel teşkil eden yapılandırmacı kurama göre öğretmenin öğrenme sürecinde öğrenciye bir rehber olarak konumlandırılması, öğrencinin merkeze alınarak öğretimin yapılandırılması söz konudur. Öğretmenlerin öğrencilerin gelişimsel özelliklerini ve bireysel farklılıklarını bilmesi, öğrencilerini sorgulayan, kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu alan bireyler olarak yetişmeleri konusunda onlara yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda online eğitimin sunduğu araçların yapılandırmacı modelle örtüştüğünü görmekteyiz. Öğrencilerin telefonlarına indirdiği uygulamaların, anında yanlış cevaplarının doğrusunu öğrenme fırsatı sunan online testlerin, arkadaşlarıyla akran öğrenmesine yönelten online etkinlik sitelerinin işte tam da bireyi kendi öğrenmesinin sorumluluğunu almaya yönlendirdiğini online eğitime kuşku ile bakan kişilerin dahi kabul ettiğini biliyoruz.

Aslında pandemi süreciyle başlayan ve günden güne hayatımızın her alanına yayılan değişim süreci açısından baktığımızda artık online eğitim mi yüz yüze eğitim mi daha etkili diye tartışmak yerine online eğitimin bize sunduğu avantaj ve fırsatları nasıl daha etkili kullanabileceğimizi konuşmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir