Yazılılarda nasıl başarılı olunur, hangi yazılıya nasıl çalışmak gerekir gibi sorular öğrencilerin en sık araştırdığı ve çözüm aradığı sorulardır demek yanlış olmayacaktır. Bu noktada etkili ve doğru çalışma metodlarını sizler için kaleme aldık.

Her dersin yazılısı ve çalışma püf noktaları farklılık gösteriyor. Örnek vermek gerekirse sayısal yazılılar için farklı verimli çalışma yöntemleri uygulanırken sözel derslerin yazılıları için daha farklı çalışma yöntemleri uygulanıyor. Eğer siz de yazılılara nasıl çalışmanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sizler için sözel ve sayısal derslerin yazılılarına nasıl çalışmanız gerektiğini ayrıntılarıyla yazdık. Peki, yazılılara nasıl çalışılmalı ?

Sözel yazılılara nasıl çalışılmalı ?

Sözel ders yazılılarına çalışırken hangi yöntemleri uygulamanız gerektiğine karar vermekte zorluk çekiyor olabilirsiniz. Özellikle de sözel dersleri sevmeyen bir öğrenciyseniz bu yazılılara çalışmak sizin için bir işkenceye bile dönüşebilir. Ancak şu adımları yazılıya çalışırken takip etmeniz sizi için faydalı olacaktır;

  • Ön yargınızı kırın ve hemen verimli bir şekilde hangi derse yazılınız varsa o dersi çalışmaya başlayın.
  • Ders notlarınızı gözden geçirin, takıldığınız noktalar olursa bunlara ağırlık verin.
  • Takıldığınız en ufak bir soru ve detay bile olsa yazılıdan önce bunu mutlaka hocalarınıza sormayı ve yanıt almayı ihmal etmeyin.
  • Sözel ders yazılılarını çalışırken mutlaka bolca renkli kalemle notlar alın.

Sayısal yazılılara nasıl çalışılmalı ?

Sayısal ders yazılılarına da aslında sözel derslerde olduğu gibi çalışabilirsiniz. Ancak sayısal derslerin sınavlarında başarılı olmayı istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir husus bulunuyor. Sayısal derslerde başarılı olmak ne kadar soru tipi gördüğünüz ve çözdüğünüz ile ilgilidir. Mutlaka bolca soru çözerek pratik yapmanız gerekiyor.

Yazılılarda dikkat edilmesi gerekenler

Yazılılarda girmeden önce kendinizi çok stresli hissedebilirsiniz. Bu stresin fazlası sınavda başarısız olmanıza neden olabilir. O nedenle stresinizi atmak için sınavdan önce biraz egzersiz yapabilir ve zihninizi rahatlatmak için sevdiğiniz şeylerle zaman geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılı sırasında hemen turlama tekniğinden faydalanarak önce bilip emin olduğunuz soruları çözmeye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir