Sabah mı yoksa akşam mı ders çalışılmalı? Ders çalışmayı planlayan öğrencilerin geneli hangi saatlerin daha verimli olacağını araştırıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki bazı insanlar gece bazı insanlar ise gündüz insanlarıdır. Yani araştırmanın sonucuna göre herkesin verimli çalışma saatleri farklılık gösteriyor.

Kimi öğrenciler sabahın erken saatlerinde derse başlayıp verimli ilerlemesi söz konusu iken bazıları için ise durum tam tersi geceleri etki gösterebilir. Bu noktada sabah mı yoksa akşam mı ders çalışılmalı sorusunu ayrıntılarıyla ele aldık. Kimler sabah ders çalışmalı kimler akşam ders çalışmalı? Hangi saatlerde daha verimli ve etkili ders çalışmak mümkündür? Siz de bu soruların yanıtını arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz.

Ders çalışma saati nasıl belirlenmelidir?

Sabah mı yoksa akşam mı ders çalışılmalı; Ders çalışma saatlerinizi tamamen kendi programınıza ve yapınıza göre seçmeniz gerekiyor. Eğer bir program dâhilinde çalışıyorsanız ders saatleriniz, okul ve etkinlik saatleriniz, kendinize zaman ayıracağınız saatlerin tümü sıralı şekildedir. Buna göre akşamları ders çalışmaya zaman ayırmak istiyorsanız akşam, sabahları istiyorsanız da sabah çalışabilirsiniz. Ancak uzmanlar gece uykusunun çok önemli olduğunu ve özelikle de gece saat 11’den sonra uyumanın insan bedenine olumlu Etilerde bulunduğunu vurguluyor. Bu bağlamda düşününce gece ders çalışmanın çok da önerilmediğini söylemek mümkündür. Ancak akşamları saat 11’e kadarki aralıkla ders çalışabilirsiniz.

Erken kalkan yol alır!

Sabah mı yoksa akşam mı ders çalışılmalı sorusunun bir diğer yanıtını da ‘’ erken kalkan yol alır’’ sözü ile açıklayalım. Bildiğini üzere atalarımız sabah kalkmanın çok etkili ve verimli bir gün geçirmemize neden olduğunu erken kalkan yol alır sözü ile özetlemişlerdir. Eğer siz de sabahın erken saatlerin uyanmanın insanı daha dinç kıldığını ve günün daha aktif olmasını sağladığını düşünüyorsanız siz de bir sabah insanısınız. Bu noktada sabahları erken kalkmak size her zaman keyif veren bir eylem olmuşsa, sabah ders çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Sabah uyandığınız anda hemen çalışmaya başlamak zorunda değilseniz. Bir sabah kahvesi, kahvaltı faslı ve belki de bir duş aldıktan sonra daha etkili ders çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir