Matematik dersi genelde öğrencilerin korkulu rüyası olsa da doğru çalışma yöntemleri ile aşılabilir olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle yaşanan pandemi süreciyle beraber ipin ucunu kaçıranlar ve uzaktan öğretim ile dersleri anlamıyorum diyenler matematik dersine nasıl çalışmaları gerektiğini sıklıkla araştırıyor.

Eğitim sisteme her ne kadar sağlık açısından, geçici süreliğine değişiklik göstermiş olsa da ipin ucunu sağlam tutmak adına rutin bir şekilde matematik derine çalışmak oldukça önemlidir. Pek, evde matematik dersine nasıl çalışmak gerekiyor? Matematik dersinde başarılı olmanın püf noktaları nelerdir? Hangi detaylara dikkat etmek gerekiyor. Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz…

Matematik dersine nasıl çalışılmalıdır?

Her öğrencinin belirli ilgi alanları vardır. Genelde öğrenciler matematik dersinin ilgi alanlarına hitap etmediğini düşünerek bu dersi boşlaması eğitim hayatında, sınavlarda ne yazık ki başarısız olmalarına neden oluyor. Ancak her şeyde olduğu gibi matematik dersinde de başarının sırrı iyi bir temel atmaktır. Matematik dersi için başarılı olmanın bazı yolları elbette ki var. Şu adımları takip ederek doğru çalışma taktikleriyle siz de matematik dersinde son derece başarılı olabilirsiniz;

  • Dersi derste dinlemek; Her derste başarılı olmanın ilk yöntemi kesinlikle dersi derste dinlemektir. Uzaktan ya da örgün eğitim fark etmeksizin öğretmenlerin anlattığı konuları çok sıkı bir şekilde anlayarak dinlemek başarılı olmanıza destek olacaktır.
  • Rutin konu tekrarı yapmak; Derste dinlediğiniz tüm konuları biriktirmeden günü gününe tekrar etmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Her gün öğrendiğiniz yeni bilgileri pekiştirmek adına konuların üzerinden geçmeli ve konuya ilişkin ilk test çalışmalarına başlamanız da faydalı olacaktır.
  • Bolca farklı soru kalıpları görmek ve soru çözmek; Farklı soru kalıpları görmek her zaman zihin açıcı olacaktır. Aynı zamanda farklı soruları görmek hangi konuda ne eksiğiniz olduğunu görmenizi de sağlayacaktır. Bu nedenle test çözmeyi konu biter bitmez ertelememeniz gerekiyor.
  • Ek kaynak kitaplarından ve uzaktan eğitim konseptli videolardan faydalanmak; Dersi dinlerken anlamadığınız noktalar olabilir. Bunların üzerinde mutlaka durmanız gerekiyor. Ayrıca evde ders ve konu tekrarı yaparken yardımcı kaynak kitaplarından ya da internet ortamında ücretsiz sunulan konu anlatım videolarından da faydalanarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir