LGS’den %0,5’lik dilime nasıl girilir sorusunun cevabı ortaöğretimden liseye geçiş sürecindeki birçok öğrenci tarafından merak ediliyor. Bu yazımızda sizler için LGS’den %0,5’lik dilime nasıl girilir sorusunu ayrıntılarıyla beraber yanıtladık. Birçok öğrencinin hayali olan %0,5’lik dilime girmek aslında o kadar zor değil. Sağlam bir temel ve düzenli çalışma temposuyla sizde başarabilirsiniz. LGS’den %0,5’lik dilime girmek isteyenler için adım adım neler yapmaları gerektiğine de değindik. Tüm detaylara içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Mutlaka hedefinizi belirleyin!

LGS’den %0,5’lik dilime nasıl girilir sorusunu hemen yanıtlamaya başlayalım;

  • Hangi liseye gitmek istediğinizi belirleyin ve bunu bir kâğıda yazarak odanızda görebileceğiniz bir yere asın,
  • Hedefinize odaklanın; stres, kaygı ve çevresel faktörleri düşünüp, zaman kaybı yaratmayın. Çevresel faktör olarak telefon ve sosyal medya alışkanlığınızı bir kenara bırakmak bu süre için yararınıza olacaktır. Sınavınız var diye asosyalde olmayın ama önceliklerinizi unutmayın.
  • Program hazırlayın; başkalarının hazırladıkları programları alıp direk uygulamaya çalışmayın. Başkası için uygun olan program size uygun olamayabilir. Bu doğrultuda eksiklerinizi belirleyip kendi programınızı oluşturun. Program oluştururken rehberlik öğretmeninizden yardım alabilirsiniz.
  • Programa uyun; kendinize uygun hazırladığınız programa uygun hareket etmeye büyük ölçüde önem verin. Programınızı verimli hale getirebilmek için mola sürelerinize de programda yer verin. Mola süresinde ihtiyaçlarınızı karşılayın, aile bireylerinizle iletişime geçin ya da hareket edin. Ders arası molalarınızda telefonla ilgilenmeniz beyninizin dinlenmesine engel oluyor. Telefonla ilgilendiğiniz zaman sürenin nasıl geçtiğini anlamamanızda programınızı olumsuz etkileyebiliyor.

Bol soru çözmeyi unutmayın!

LGS’den %0,5’lik dilime nasıl girilir? Sorusunun en önemli yanıtlarından biride bol bol soru çözün; soru çözmeye önce size kolay gelen sorulardan başlayın gittikçe zorlayan sorulara odaklanın. Soru çözme aşamasında çeşitli yayınların kaynaklarını kullanmak farklı sorular görmenize yardımcı olacaktır. Bol bol soru çözmekten kastımız her gün 2000 soru değil tabi ki, düzenli olarak soru çözmeniz gerekiyor.

LGS’den %0,5’lik dilime girebilmek için temel önemlidir. Temelinizde eksiklikler varsa öncelikle bunları tespit edip yoğunlaşmanız gerekiyor. Daha sonra devamı gelecektir.

LGS’den %0,5’lik dilime girmek eğitim hayatınız ve hayallerinize ulaşmanız için önemli olabilir. Fakat elinizden geleni yaptıktan sonra bu konuda endişelerinizi bir kenarı bırakmak başarınızı daha çok arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.