İngilizce uluslar arası ortak dil olduğu için artık herkesin bilmesi gereken bir dil olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı bir kariyer için de olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak Türkiye’de henüz ilkokuldan itibaren İngilizce dersi verilmeye başlasa bile ne yazık ki bu yetersiz kalıyor.

Öğrenciler Üniversite aşamasına kadar bile kendi çabaları olmadan bu dile hâkim olamıyor. Bunun nedeni aslında doğru ve verimli çalışmamaktan yani öğrencinin çalışma disiplininden de kaynaklanıyor. İngilizce için nankör bir dil kavramını çok duymuşsunuzdur. Yani tekrar edilmeden çabuk unutulan bir dildir. Bu nedenle kelime darağacınızı geliştirmek adına sürekli yen kelimeler öğrenmek ve tekrar etmek büyük gerekliliktir. Bu noktada sizler için nasıl İngilizce kelime ezberlenir, İngilizce kelime ezberleme yolları nelerdir? İngilizceye nasıl çalışılmalı gibi temel soruların ayrıntılı yanıtlarını hazırladık.

İngilizce kelime ezberleme yöntemleri

İngilizce öğrenmenin yolu önce gramer bilgisinden daha sonra da kelime ezberleyerek bolca pratik yapmaktan geçiyor. Yeni kelimeler öğrendikçe dile olan hâkimiyetiniz de artacağı için daha hızlı İngilizce konuşma fırsatı bulabilirsiniz. Peki, İngilizce kelime ezberleme yöntemleri nelerdir?

  • Mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz; Artık akıllı telefonu olmayan insan yoktur demek yanlış olmayacaktır. Bu noktada İngilizce öğrenmek isteyenler için özel ve ücretsiz çok sayıda mobil uygulama hizmeti sunuluyor. Bu mobil uygulamaları telefonunuza indirerek her gün yeni kelimeler öğrenebilirsiniz.
  • Yeni kelimeleri not alıp her gün tekrar edebilirsiniz; Öğrendiğiniz yeni kelimeleri, not ederek ve karşılarına da Türkçe anlamlarını yazıp tekrar ederek kelimeler için bolca pratik yapabilirsiniz.
  • Kelimeleri kâğıtlara yazarak oyun haline getirebilirsiniz; kelimelerin İngilizce ve Türkçe anlamlarını kâğıtlara yazarak birer oyun haline getirip, yeni kelimeler öğrenmeyi eğlenceli ve pratik hale getirebilirsiniz.
  • Alt yazılı filmler ya da şarkılar dinleyerek yeni kelimeler öğrenebilirsiniz; İngilizce-Türkçe alt yazılı filmler izlemek de yeni kelimeler öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır. Aynı şekilde alt yazılı şarkılar dinlemek de yeni kelimeler öğrenmenize büyük oranda destek olacaktır.

Tüm bu yöntemleri uygulayarak İngilizce kelime ezberleme noktasında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir