Ders çalışmanın birden fazla farklı yöntemi bulunuyor. Her öğrencinin bilgiyi alma şekli farklılık gösterdiği için bunun ders çalışma yöntemleri de farklılık gösteriyor. Ancak araştırmalara göre en iyi ders çalışma yöntemlerinin başında not tutma geliyor. Biz de bugün sizler için en etkili 5 not tutma tekniği listesi hazırladık. Etkili ve verimli ders çalışmayı istiyorsanız siz de bu listemizden faydalanabilirsiniz.

1. Haritalaştırma tekniği not tutma yöntemi

Listemizin başında bilim insanlarının da önerdiği haritalaştırma tekniği yer alıyor. Bu yöntem daha çok görsel hafıza ile ilgilidir. Bu yöntemde ana bilgiyi ortaya yazıp etrafına bununla ilişki olan kısa notları yazmanız ve sürekli gördüğünüz bir yere asmanız gerekiyor. Böylece sürekli görerek aklınızda kalmasını sağlamış olacaksınız.

2. Kutu tekniği ile not tutma yöntemi

Listemizin bir diğer yöntemi ise kutu yöntemidir. Bu yöntem daha çok karmaşık dersler için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biridir. Takıldığınız ve aklınıza takılan herhangi bir soru ya da konuya ilişkin kısa notları postit ya da tablet aracılığı ile tutmanızdır. Bu postitlerinizi de yine görebileceğiniz yerlere asmanızı tavsiye ediyoruz.

3. Cornell tekniği ile not tutma yöntemi

Bu not tutma tekniğinde boş bir sayfayı çizgilerle üçe bölmeniz gerekiyor. Sayfanın en sol kısmındaki kısma konuyu okurken dikkatini çeken kelimeleri yazman gerekiyor. Sayfanın sağ kısmına ise o anahtar kelimeler ile ilgili konu anlatımının notlarını yazmanız gerekiyor.

4. Anahtar tekniği ile not tutma yöntemi

Bu teknikte ise not alırken genelde anahtar kelimeler üzerinden ilerlemeniz tavsiye ediliyor.

5. Cümle tekniği ile not tutma

Bu yöntemde de ilginizi çeken her cümleyi not almanız gerekiyor. Özellikle de uzun ve karmaşık konularda bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Listemizin sonuna geldik. Tüm bu teknikleri kullanarak siz de etkili ve verimli konu çalışabilirsiniz. Her tekniği herkes için geçerli olmadığını unutmayın. Bu nedenle deneyerek kendi yönteminizi bulmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir