Edebiyata nasıl çalışılır sorusu öğrencilerin en sık araştırdığı sorulardan biridir. Edebiyat dersi sözel bir ders olduğu için ezbere dayalıdır. Bol bol okuma, konu takibi ile bu derste başarılı olmak mümkündür. Üniversite ve okul sınavlarında edebiyat soruları sıklıkla karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle de özellikle üniversite sınavında başarılı olmak istiyorsanız bu derste başarılı olmanız çok önemlidir. Peki, edebiyat dersine nasıl çalışmak gerekiyor? Konuları nasıl eritilir? Hangi kaynaklardan beslenmek gerekiyor? Merak edebileceğiniz tüm bu soruları sizler için yanıtladık!

Not almayı ihmal etmeyin!

Sözel derslerden biri olan edebiyat dersinde başarılı olmanın ilk ve en önemli yolu kesinlikle doğru not almaktadır. Genelde edebiyata nasıl çalışılır sorusunun temel yanıtı ‘’not alma’’ olarak ifade edilir. Not almanın da kendi içinde farklı teknikleri bulunuyor. Dersinize bağlı bu teknikler arasından seçim yapabilirsiniz. Edebiyat dersinde çok fazla detay bulunduğu için önemli noktaları not alabilirsiniz. Kodlama tekniklerinden faydalanmanız da mümkündür. Ezberlemeniz gereken tarihleri, yazarları ve detayları kodlama sayesinde hafızanızda tutabilir edebiyat dersin sınavlarında başarı elde edebilirsiniz.

Bol bol okuma ve genel kültür!

Edebiyata nasıl çalışılır sorusunun bir diğer önemli taktiği ise bolca okuma yapmaktır. Her ne kadar ezbere dayalı sözel bir ders olduğu düşünülse de bazı sorular okuduğunu anlama üzerine olabilir. Hızlı okumak ve okuduğunuzu doğru anlamak süreli sınavlarda çok önemlidir. Bu nedene edebiyat eserleri ya da bolca kitap okuyarak bu yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Kitap okumak sadece okuduğunuzu anlamak için değil genel kültürünüzü geliştirmeniz ve sorulara farklı bir açıdan bakmanız için de son derece elzemdir.

Farklı sorular görün!

Edebiyat konularını çalıştıktan sonra mutlaka bol bol soru çözmeye özen gösterin. Edebiyata nasıl çalışılır sorusunun temel yapıtaşlarınızdan biri soru çözmektir demek yanlış olmayacaktır. Bilginizi ölçmeniz ve sınavlarda çıkabilecek soruları daha kolay ve rahat çözebilmeniz için her konu çalışmasından sonra farklı kaynaklarda yer alan testleri çözmeye özen göstermeniz başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Siz de listelediğimiz bu taktikleri dikkate alarak edebiyat dersinde başarılı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir