Öğrencilik hayatı, iş hayatı ya da normal yaşantımızda kullandığınız bazı kelimeleri yanlış yazabiliyoruz. Bu yazımızda sizlere doğru bildiğin yazım yanlışları neler konusunda bilgi vereceğiz.

Yazım kuralları denilince akla ilk olarak “de” ve “ki” geliyor. Ardından birleşik ve ayrı yazılması gereken kelimeler, sayıların yazımı, kısaltmaların yazımı beliriyor.

  1. Doğru bildiğin yazım yanlışları neler? “de” nin kullanımı:

Kural olarak “de” yazılırken cümle içerisinden çıkarılınca anlam bozulmuyorsa ayrı yazılır. Cümlenin anlamı bozuluyorsa “de” birleşik yazılmalıdır. En çok yapılan hatalara örnek verecek olursak;

  • Selin’in hakkında konuşulanlar hiçte doğru değildi. ( cümleye bakılınca “hiçte” size doğru yazılmış gibi görünüyor fakat “te” yani “de” çıkarılınca anlam bozulmadığı için “ hiç de “ olarak yazılması gerekiyor)
  • Kardeşim araba da bekliyor. ( bu cümlede “da” çıkarılırsa anlamda kayma olacağı için “arabada” şeklinde yazılması gerekiyor)
  1. Doğru bildiğin yazım yanlışları neler? “ki” nin kullanımı:

Bağlaç ve ek olarak karşımıza çıkan “ki” arasındaki ayrım şöyle yapılıyor; “ki” bağlaç ise –ler veya –lar eki “ki” nin olduğu kelimeye eklenince anlam bozulur ve ayrı yazılır, “ki” ek ise –ler veya –lar eki eklenmesiyle anlam bozulmaz ve kelimeye bitişik yazılır. Örnekler;

  • Annendeki eşyaları almam lazım. ( “Annemdekiler” denilebiliyor yani –ler eki alabildiği için bileşik yazılmalıdır)
  • Çalış ki sınavda başarıyı yakala. ( -ler eki getirilemiyor o yüzden ayrı yazılmalıdır)

“ki” kullanımının istisnaları bulunuyor. Bunlar: Oysaki, mademki, çünkü, illaki, meğerki, sanki, belki, halbuki kelimeleridir.

  1. Doğru bildiğin yazım yanlışları neler? “mi” nin kullanımı;

Cümleye soru anlamı kazandıran, koşul anlamı katan ve pekiştirme için kullanılan “mi” her zaman ayrı yazılıyor. Bazı durumlarda “mi” olumsuzluk anlamı katabiliyor, bu durumlarda “mi” bitişik yazılmalıdır. Örnek;

Güzel mi güzel bir kız gördüm.( pekiştirme), Annem size geldi mi? ( soru) Ali gitti mi yaparız.( koşul)

Neden bize git miyoruz? ( “mi” olumsuzluk anlamı taşıdığı için bitişik yazılmalıdır “gitmiyoruz”)

Yukarıdaki bilgilere dikkat ederek sizde yazım yanlışlarınızın bir kısmını düzeltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir