Ders çalışmak her zaman keyifli gelmeyebilir. Hatta bazı öğrenciler için bir çile haline bile gelebilir. Ancak ders çalışmanın ipuçları konusunu araştırıp uygulayarak tembellikten kurtulmak için adım atabilirsiniz. Ders çalışmak istiyorum ama bir türlü çalışamıyorum, ders çalışıyorum ama anlamıyorum, nasıl ders çalışmam gerektiğini bilmiyorum gibi şeyler söylüyorsanız o halde hemen içeriğimizin devamını inceleyin! Çünkü sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz etkili ve verimli ders çalışma ipuçlarını kaleme aldık!

Motivasyonunuzu dinç tutun!

Motivasyon her alanda en önemli detaydır. Ders çalışmanın ipuçları arasında ilk dikkat etmeniz gereken şeyin motivasyon olduğunu söylemek bu nedenle yanlış olmayacaktır. Eğer sağlıklı bir zihniniz yoksa ve ders çalışmanız gerekiyorsa bunu kesinlikle yapamazsınız. Öncelikle kendinizi motive edecek ve zihninizi ders çalışmaya hazır hale getirecek etkinlikleri uygulayın. Bu bir okuma olabilir, yeteneklerinize göre etkinlikler de olabilir! Motivasyonunuzu sürekli arttırmanın ve dinç tutmanın yollarını keşfedin!

Neden çalışmanız gerektiğini kendinize hatırlatın!

Ders çalışmanın ipuçları arasında yer alan bir diğer madde ise kesinlikle kendinize neden çalışmanız gerektiğini hatırlatmanızdır. Eğer ders çalışmak için gerçek ve önemli nedenleriniz yoksa asla ders çalışma isteğiniz olmaz. Ders çalışmadan önce 10 dakika neden çalışmanız gerektiğini düşünerek kendinizi ikna ve motive edebilirsiniz.

Etkili ders çalışma için dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulun!

Etkili ders çalışmanın ipuçları arasında çalışma ortamının düzenli de yer alıyor. Ders çalışırken dikkatinizi dağıtabilecek her türlü şeyden uzak durmanız gerekiyor. Çalışma masanız ne kadar sadece ve düzenli olursa dikkatiniz aynı oranda yüksek olacaktır. Bu detaya dikkat ederek ders çalışma isteğinizi arttırabilir, verimli çalışmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Doğru zamanda doğru çalışmayı prensip edinin!

Hangi saatlerde daha verimli olduğunuzu saptamanız gerekiyor. Doğru saatlerde doğru çalışma programı ile çalışmanız faydalı olacaktır. Ders çalışmanın ipuçları arasında en önemlisinin bu olduğunu söylemek bile yanlış olmayacaktır. Birde bunun yanı sıra günlük çalışma programı hazırlayıp önceliklerinize karar vermeniz gerekiyor. Örneğin ders çalışmanız gereken saatte farklı şeylerle uğraşırken neden ders çalışmanız gerektiğini kendinize hatırlatın ve zamanınızı yönetmeye önem verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir