Ders çalışmak genelde öğrencilere oldukça can sıkıcı gelebilir. Özellikle de doğru yöntemler ile çalışılmadığı zaman ders çalışmak büyük bir yük haline gelebilir. Kendinizi doğru bir şekilde motive etmek de ders çalışma veriminizi doğrudan arttırabilir. Ancak herkesin motive olma şekli ve yöntemleri farklı olduğu için kendinize uygun bir motivasyon yöntemi belirlemelisiniz.

Eğer siz de etkili ders çalışma motivasyonu arttırma yöntemlerini merak ediyor ve araştırıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sizler için birbirinden farklı motivasyon arttırma önerileri hazırladık. Detaylara içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz…

Ders çalışırken ara vermeyi unutmayın!

Ders çalışma motivasyonu arttırma yollarından ilki için ara vererek çalışmayı örnek göstermek yanlış olmayacaktır. Her ders çalışma saatlerinize belirli aralar koymayı ihmal etmemeniz daha verimli ve de motive bir şekilde ders çalışmanıza yardımcı olacaktır. En kısa 10 dakika en uzun ise 15 dakikalık araları, 40’a dakikalık ders çalışmalardan sonra uygulamanız yeterli olacaktır.

Sizi motive edecek video, söz ya da kitaplar okuyun!

Ders çalışmaya başlamadan önce keyif aldığınız şeyler yapmaya da özen göstermelisiniz. Bunun için sizi en çok motive ettiğini düşündüğünüz etkili videolar izleyebilir, sözler okuyabilir ya da motivasyon üzerine beğendiğiniz kitapları da okumayı tercih edebilirsiniz. Bunu da ders çalışma motivasyonu arttırma yollarından biri olarak uygulamanızı tavsiye diyoruz.

Ders konularını biriktirmeden rutin olarak çalışın!

Ders çalışma motivasyonu arttırma yöntemlerinden bir diğeri ise konuları biriktirmeden günü gününe çalışmanız olacaktır. Biriken konular her zaman gözünüze dağ gibi gelip motivasyonunuzu düşürecektir. Bu nedenle de kendinizi motive etmenizin en iyi yollarından biri olarak konularınızı biriktirmemenizi sunmak yanlış olmayacaktır.

Hedefinizi her zaman kendinize hatırlatın!

Bir hedefi olmayan hiçbir zaman başarıya emin adımlar ile ilerleyemez ve başarılı olmak üzere yeteri motivasyon dinamiğini hissedemez. Bu nedenle her zaman belirli bir hedefiniz olması motive olmanız açısından faydalı olacaktır.

Mutlaka bir plan dâhilinde çalışın!

Ders çalışma motivasyonu arttırma yöntemleri için son olarak da planlamanın önemini vurgulamak gerekiyor. Planlı bir çalışma rutini oluşturmanız da motivasyonunuzu arttırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir