Ders çalışırken nasıl bir ortamda çalışılmalı sorusu en sık araştırılan konuların başında yer alıyor. Ders çalışmak genel olarak öğrenciler için motivasyon gerektire bir eylem olarak düşünülüyor. Bunun yanı sıra ders çalışma motivasyonunu çalışma odalarının düzeni bile olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor.

Bu noktada çalışma odası nasıl olmalı aydınlatmada neler tercih edilmeli gibi soruların yanıtlarını araştırıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Ders çalışma motivasyonunuzu etkileyebilecek tüm unsurlarla beraber ışık seçiminden de bahsediyoruz. Ders çalışırken masa lambası mı oda aydınlatması mı diyorsanız yanıta ve önerilere içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. İşte, tüm ayrıntılar…

Odanızın ışık alma kalitesine göre seçim yapın!

Ders çalışırken masa lambası mı oda aydınlatması; Bazı evler ışık alırken bazıları karanlıkta kalır. Çok fazla ışık alan aydınlık ev ve odalarda gereksiz ışık kullanımına gerek kalmıyor. Zaten mevcut gün ışığını bir hayli fazla aldığı için ders çalışırken bu ışık yeterli olacaktır. Eğer migren gibi ve ışıktan rahatsız olma gibi bir durumunuz yoksa ders çalışırken hangi ışık türüyle daha verimli olacağınızı düşünüyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Eğer migreniniz varsa ve ders çalışmanız gerekiyorsa kesinlikle aşırı ışıklı bir ortamda verim almanız mümkün olmayacaktır.

Odaklanmak için oda lambası!

Ders çalışırken masa lambası mı oda aydınlatması; Eğer daha loş ışıkta iyi hissediyorsanız ve odaklanma sorununuz varda kesinlikle ders çalışırken masa lambası tercih etmeniz gerekiyor. Yine ışığa karşı tutumunuza bağlı olarak sarı ya da beyaz oda lambalarını tercih edebilirsiniz. Aydınlatmanın yanı sıra odanın ve çalışma masasının genel düzeni de ders çalışma verimliliğini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle de çalışmaya başlamadan önce ufak bir düzenleme yapmanızda fayda var. Çalışma masanızda sadece çalışacağınız dersle ilgili materyalleri bulundurmanız dikkatinizin dağılmamasına neden olacaktır.

Siz de ışık seçimi konusunda bu detayları dikkate alarak daha verimli ve etkili ders çalışabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ders çalışmak kesinlikle hem motivasyon hem de tamamen dikkat gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir