Türkçe dilinde bağlaç kelimelerin önemi büyüktür. Genelde öğrenciler bağlaçların nasıl yazılması gerektiğini karıştırıyor. Hangi bağlaç ayrı hangi bağlaç bitişik yazıyor diye araştırma yapıyorlar. En sık karıştırılan bağlaç kelimelerin ise ‘’De’’ ve ‘’ki’’ olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yazım kuralları konusunda aslında bu bağlaç kelimelerin kullanım şekillerine ve detayların yer verilse de bazen konu tam anlaşılamayabiliyor. Bu noktada sizler için de ve ki ’nin yazımı konusunda rehber niteliğinde bir içerik hazırladık. Püf noktalarını öğrenince de ve ki ’nin yazımı artık sizin için çok kolay hale gelecek! Peki, de ve ki nasıl yazılır? Cümlede nasıl kullanılır? Bitişik mi yazılır yoksa ayrı mı? İşte, merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

‘’De’’ nasıl yazılır?

De ve ki ’nin yazımı konusuna öncelikle ‘’de’2 bağlacının nasıl kullanıldığı ile başlamak daha doğru olacaktır. Türkçe dilinin ‘’de’’ bağlacının iki görevi vardır. Bunlar sırasıyla;

Ek olarak kullanılan ‘’de’’; Ek olarak kullanılan ‘’de’’ eki cümleden çıkarıldığı zaman cümlenin anlamı bozulur. Yani bir cümlede de’nin ayrı mı bitişik mi yazıldığını ya da ek mi yoksa bağlaç mı olduğunu anlamak için cümleden çıkarılınca anlamının bozulup bozulmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer de eki çıkarılınca cümle bozuluyorsa de ek olarak kullanılmıştır ve bitişik yazılır, bunun aksine de çıkarıldığı zaman cümlenin anlamında bir bozulma değil de daralma meydana geliyorsa de ek olarak değil de bağlaç olarak kullanılmış demektir.

Örnek cümle: Annem gittiğinde o gelecek.

Yukarıda ki cümlede ‘’de’’ ek olarak kullanılmıştır. Cümleden çıkarıldığı zaman cümlenin anlamı bozulmaktadır.

Bağlaç olarak kullanılan ‘’de’’; Bağlaç olarak kullanılan de cümleden çıkarıldığı zaman cümlenin anlamı bozulmaz ama daralma görülebilir.

Örnek cümle: İkimizin de evi artık İstanbul’da.

Bu örnekte de ayrı yazılmış olup bağlaç olarak kullanılmıştır. Cümleden çıkarıldığı zaman cümlenin anlamı bozulmaz.

‘’Ki’’ nasıl yazılır?

De ve ki’nin yazımı konusunu bir de ki için ele alalım;

 ‘’Ki’’ de Türkçe de üç amaçla kullanılır. Bunlar;

  • Sıfat yapan ki; Cümlede bitişik yazılır.
  • İlgi zamiri olan ki; Cümlede bitişik yazılır. Söz guruplarını birbirine bağlama görevinde kullanılır.
  • Bağlaç olan ki ; Her zaman ayrı yazılır. Çünkü bağlaçlar başlı başına bir sözcüktür ve sözcükler ayrı yazılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir