Verimli çalışmak çok çalışmaktan daha etkilidir. Çoğu öğrenci çok çalışmak ile verimli çalışmanın farkını anlayamadığı için derslerde başarısız oluyor.

Bu noktada biz de sizler için verimli çalışmayı çok çalışmaktan ayıran ve aynı zamanda daha kısa sürede etkili bir şekilde çalışabilmenin taktiklerini ele aldık. Tüm bunarı 5 adımda verimli çalışma başlığı altında listeledik. Bu verimli çalışma adımlarını takip ederek siz de derslerinizde ve sınavlarınızda daha başarılı olabilirsiniz!

1. Çok dinlenin etkili çalışın!

5 adımda verimli çalışma başlığının ilk önerisi dinlenmiş bir zihindir. Eğer etkili ve verimli bir çalışma yapmak istiyorsanız öncesinde mutlaka bolca dinlenin. Çalışmaya başlamadan önce ufak egzersizler yaparak beyninizi ve bedeninizi rahatlatabilir ev ders çalışmaya hazır hale getirebilirsiniz.

2. Not alırken detaylara dikkat edin!

5 adımda verimli çalışma için sizlere ikinci tavsiyemiz ise not ala noktasında dikkatli olmanız! Ders çalışırken not alarak çalışmak her zaman daha verimli oluyor. Ancak gereksiz noktaları not almanız hem zaman kaybetmenize hem de gereksiz detaylara takılıp çalışmayı verimsiz hale getirmenize neden olacaktır. Unutmayın notlar etkili öğrenme ve hızlı göz gezdirme için alınır!

3. Dersi derste dinlemeyi alışkanlık edinin!

5 adımda verimli çalışma taktiklerinden biri de dersi derste dinlemektir. Her konuya hakim olmak, dersi anlatılırken dinlemekten geçiyor. Eğer verimli çalışmayı istiyorsanız bu detayı es geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Üzerine tüm öğrendikleriniz rutin olarak tekrar etmeniz de verimli çalışmanız için büyük oranda faydalı olacaktır.

4. Çalışma ortamını doğu düzenleyin!

Yine 5 adımda verimli çalışma noktasında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise çalışma ortamının düzenidir. Çalışmaya başlamadan önce, çalışma ortamınızı iyi şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Çalışmanızla ilgili olmayan her şeyi ve en çok da dikkatinizi çekecek şeyleri çalışma ortamınızda bulundurmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Böylece daha verimli ve etkili çalışabilirsiniz.

5. Zamanı iyi değerlendirmeye özen gösterin!

5 adımda verimli çalışma için sizlere son önerimiz ise kesinlikle zamandır! Zaman kontrolü ve zamanı iyi değerlendirmek, planlı olmak her zaman başarıyı getirir. Bunu unutmadan verimli çalışma takviminizi düzenlemeniz faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir