Liseye hazırlıktan tutun üniversiteye hazırlığa pek çok öğrenci 1 günde en fazla kaç ders çalışmayım? Sorusuna yanıt arıyor.1 günde en fazla kaç ders çalışmalıyım sorusunu en ince ayrıntılarıyla ele aldık.

1 günde en fazla kaç ders çalışmalıyım?

Öğrenci durumuna göre cevabı değişen bu soruyu şöyle yanıtladık;

  • Konu temeli olmayan öğrenciler;1 günde yalnızca bir ders çalışarak konuları bitirmek isterken yanılgıya uğrayabiliyor. Günde sadece bir ders çalışılırsa dersten sıkılma durumu olabiliyor. Bu duruma engel olmak için günde en az 2 ders çalışılmalıdır. Başka bir açıdan bakarsak; pazartesi tamamen fen bilgisi çalıştınız ve diğer günlere de farklı dersler koydunuz. Aradan geçen 5 günde fen bilgisi konularına bir daha bakamadınız. Bu durumda öğrendiğinizi de unutabilme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Her iki durumda da zamanınız boşa akıp gidebilmektedir. Günde 2 ders hatta 3 ders çalışarak hem dersten sıkılmamış olursunuz hem de unutma olasılığınız azalacaktır.
  • Konu temeli olan öğrenciler; günde 3 hatta kimi zaman 4 dersten bile tekrar yaparak soru çözümüne odaklanabiliyor. Ama şunu da hatırlatmak gerekir konu eksiğiniz varsa 4 dersten fazlasına çalışılmamalıdır. Aksi halde konular birbirine girebiliyor ve sizin çalışma isteğinize balta vurabiliyor.Bunun yanında bir sözel ve ardından bir sayısal ders çalışarak dengeyi daha kolay sağlayabiliyor. Sözel dersi bulunmayan sayısal öğrencileri biyoloji dersine de sözel olarak düşünebilir.
  • Konuları bitiren öğrenciler; konu eksiği bulunmayan öğrenciler gününü farklı derslerden seçtikleri konularda test çözerek geçirebilir. Haftalık tekrarlarda 4 farklı dersten de çalışma yapabilir.

Genel olarak özetleyecek olursak; mezuna kalan, konu temeli olmayan ve konu temeli olan öğrenciler günde en az 2, en fazla 3 ders çalışmaları hem dersten sıkılmalarını önleyecek hem de çalışılan konuların unutulmasına engel olacaktır. 1 günde en fazla kaç ders çalışmalıyımsorusunun yanıtı belirttiğimiz üzere her öğrenci için farklılık gösterebiliyor. Her öğrenci için geçerli olan mevzu ise düzenli ve verimli çalışmanın başarıyı getirdiği gerçeği oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir